-
Skadarské jezero (Skadarsko jezero)
Jezero na černohorsko-albánských hranicích, v jihovýchodní části země. Jeho necelé dvě třetiny náleží Černé Hoře, více než jedna třetina Albánii. Od r. 1983 je národním parkem. Rozkládá se mezi masívy Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije a rovinami při řekách Zeta a Morača. Je největším jezerem na Balkáně. Má rozlohu asi 391 km2, avšak plocha jezera kolísá podle vodního stavu.
-
Rijeka Crnojevića
Obec ležící při stejnojmenné řece u Skadarského jezera. Ze svahu nedaleko obce se naskýtá jedinečný pohled na severozápadní část jezera. V některých období je tento zážitek ještě umocněn barevnou nádherou kvetoucích vodních rostlin. V blízkosti byl slavný klášter Obod s první tiskárnou na Balkáně.
-
Virpazar
Nevelká malebná starobylá obec leží částečně na ostrůvku ve Skadarském jezeře a částečně na sousední pevnině. Ostrovní část je spojena čtyřmi malými mosty s pevninou. Leží při ústí řeky Crmnica do Skadarského jezera, při silnici spojující přímoří s hlavním městem, 30 km severovýchodně od Petrovce.
-
Podgorica
Největší a hlavní město Černé Hory. Má 16000 obyvatel. Leží uprostřed širokého úrodného údolí při ústí řeky Ribnice do Morače, 55 km severovýchodně od Petrovce. Je to nové město, vybudované na troskách staré Podgorice, která byla téměř zničena za 2. světové války. Za socialistické Jugoslávie se nazývala Titograd.
-
Cetinje
Město ve vnitrozemí leží na úpatí pohoří Lovćen, v kotlině ve výšce 700 m nad mořem. Do roku 1918 bylo hlavním městem samostatného černohorského království, nyní je duchovním a kulturním centrem Černé Hory. Pro řadu historických památek bývá nazýváno "muzeem Černé Hory". Leží 29 km severovýchodně od Budvy.
-
Lovćen
Horský masív, který se vypíná do výšky 1749 m nad bokou Kotorskou. Jeho nejjvyšší partie byly prohlášeny národním parkem. Pro Černohorce je Lovćen symbolem národní černohorské identity a státnosti. Největší historickou hodnotu představuje mauzoleum Petra II. Petroviće Njegoše na Jezerském vrchu, druhém nejvyšším vrcholu. Z Cetinje je to k němu 21 km.
-
Durmitor a kaňon řeky Tary
Pohoří v severozápadní části se pokládá za nejkrásnější horstvo Černé Hory, jeho nejvyšší hora Bobotov kuk 2522 m je zároveň nejvyšším vrcholem v zemi. Národním parkem byl vyhlášen již v roce 1952. Durmitor je nejpopulárnější turistickou, lyžařskou a horolezeckou oblastí v zemi.
Kaňon řeky Tary je nejhlubší říční kaňon v Evropě (až 1300 m hluboký), sevřený strmými stěnami, divoký a jedinečný. Svými turistickými a sportovními možnostmi představuje jednu z nejpřitažlivějších pozoruhodností země.
Spolu s pohořím Durmitor je kaňon řeky Tary od r. 1980 uveden v seznamu světového přírodního dědictví organizace UNESCO.